OBOZNÁMENIE
sa s projektom NAPPPA
Vážený rodič,
dovoľte, aby sme Vás oboznámili s možnosťou zapojenia Vášho syna/Vašej dcéry do celonárodného projektu NAPPPA (Národný akčný plán pre podporu pohybovej aktivity na roky 2017-2020 ), ktorý bol prijatý vládou SR uznesením č. 418/2017 dňa 3. mája 2017. Národný akčný plán má multirezortný charakter a opiera sa o prioritné oblasti, ciele a nástroje Stratégie pohybovej aktivity Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európsky región 2016- 2025.
Cieľom je poskytnúť návod tvorcom národných a regionálnych politík pre podporu pohybovej aktivity vo vzťahu k frekvencii, intenzite, trvaniu, typu a odporúčanému celkovému množstvu pohybovej aktivity v prevencii chronických neinfekčných ochorení. Zdravotné poruchy u detí a mládeže spôsobené sedavým životným štýlom, často bez klinických príznakov, sa podieľajú na príčinách závažných ochorení v neskoršom veku. Alarmujúci nárast počtu srdcovo-cievnych ochorení v kontraste k nedostatku všeobecného pohybu, rovnako ako zvýšený výskyt ochorení chrbtice viedli k potrebe oficiálne deklarovať snahu o zmenu životného štýlu detí a mládeže. Nedostatočná pohybová aktivita je uznaná Svetovou zdravotníckou organizáciou ako samostatný rizikový faktor podieľajúci sa na vzniku chronických neinfekčných ochorení. Nenáročná a pre potešenie vykonávaná pohybová aktivita upevňuje sebaúctu hlavne v problémových skupinách detí a mládeže, ktoré majú ťažkosti s učením, ovplyvňuje morálku a sociálny rozvoj, priaznivo pôsobí na psychiku, duševnú pohodu a redukciu úzkosti, depresie.
Ministerstvo zdravotníctva SR v spolupráci s Ministerstvom školstva SR bude prostredníctvom všetkých 36 Regionálnych úradov verejného zdravotníctva v Slovenskej republike realizovať celkom päť úloh, z ktorých je jedna zameraná na žiakov 8.ročníkov a jedna na študentov 1. a 3.ročníkov stredných škôl.
Úlohy týkajúce sa žiakov a študentov
Úloha 5.1.1 Monitoring vybraných ukazovateľov zdravia u stredoškolákov, testovanie telesnej zdatnosti a držania tela. Hodnotenie úrovne pohybovej aktivity, stravovacích návykov a životného štýlu v súvislosti s nameranými ukazovateľmi.
Úloha 5.1.3 Testovanie telesnej zdatnosti, hodnotenie držania tela a meranie antropometrických ukazovateľov u žiakov ZŠ. Hodnotenie úrovne pohybovej aktivity, stravovacích návykov a životného štýlu v súvislosti s nameranými ukazovateľmi.
Vzhľadom k obsahu uvedených úloh bude Váš syn/Vaša dcéra absolvovať podľa metodických pokynov oboch úloh v poradenských centrách pre ochranu a podporu zdravia rôzne merania prípadne vo vyhradených priestoroch školy, ktoré budú vykonávať odborní pracovníci regionálnych úradov verejného zdravotníctva, ako aj vypĺňať anonymný dotazník so zameraním na životný štýl (životná pohoda, zdravie, pohybová aktivita, výživa a pitný režim, látkové a nelátkové závislosti).
Komplex meraní bude tvoriť
antropometria, meranie krvného tlaku a pulzu, kapilárny odber krvi (len pre študentov stredných škôl), držania tela, spirometria a záťažové testy.
Antropometria bude pozostávať z merania telesnej výšky a hmotnosti, stanovenia pomeru telesnej hmotnosti k telesnej výške (BMI – Body mass index)), merania % kostrového svalstva a bazálneho metabolizmu, obvodu pása a bokov, výpočtu pomeru obvodu pása k telesnej výške, merania % telesného tuku pomocou kalipera (meranie 4 kožných rias na ramene z oboch strán, pod lopatkou a na bruchu) a z predklonu zo stoja vzpriameného.
Krvný tlak a pulz bude monitorovaný v kľude. Pri záťažových testoch sú hodnoty merané aj počas záťaže a po jej absolvovaní.
Meranie biochemických ukazovateľov bude spočívať v odbere kapilárnej krvi z prsta a zistení hodnôt celkového a ochranného cholesterolu, glykémie a triacylglycerolov. Osoba zaradená do projektu bude absolvovať odber v sede. Pre stanovenie spomínaných ukazovateľov postačuje pri tejto metóde merania prístrojom reflotron, minimálne množstvo krvi (kvapka krvi odobratá z prsta).
Hodnotenie držania tela bude zahŕňať posúdenie jednotlivých časti tela (hlava a krk, hrudník, brucho a panva, dolné končatiny), a zakrivenia chrbtice. Respondentom bude vykonaný v tejto súvislosti aj Matthiasov test, ktorý spočíva v udržaní predpažených horných končatín v stoji pod dobu 30-tich sekúnd a následnom sledovaní zmien v držaní tela.
Spirometrické vyšetrenie je súčasťou meraní v sede, ktoré patrí medzi funkčné vyšetrenie pľúc. Pozostáva z 2-3 pokusov maximálneho úsilného kľudového výdychu do spirometra a interpretácie nameraných výstupných hodnôt.
Testovanie telesnej zdatnosti bude realizované prostredníctvom dvoch jednoduchých funkčných testov, ktorými sa sleduje odozva srdcovo-cievneho systému na záťaž. Monitorovanými parametrami budú kľudový, záťažový a pozáťažový pulz a krvný tlak. Ruffierov test spočíva vo vykonaní 30 drepov počas 30-45 sekúnd a nenáročný ergometrický test na stacionárnom bicykli v absolvovaní stúpajúcej záťaže podľa hmotnosti a veku testovaného v troch 3-5 minútových intervaloch s jednominútovou pauzou po každom záťažovom stupni.
K uvedeným meraniam je potrebné, aby bolo dieťa oblečené v ľahkom športovom odeve, pri záťažových testoch je potrebná aj športová obuv. Pre objektívnosť sa hodnotenie držania tela a niektorých údajov antropometrie vykonáva v spodnej bielizni. Počas jednotlivých 3 meraní bude rešpektovaná intimita dieťaťa, t. j. ku každému dieťaťu sa bude pristupovať individuálne pri zachovaní jeho súkromia.
Zároveň bude Vaše dieťa informované kvalifikovaným zdravotníckym personálom o zdravej životospráve v prevencii civilizačných ochorení a výsledky meraní mu budú zhodnotené a vysvetlené. Každé dieťa dostane po absolvovaní všetkých meraní počas jedného dňa výstupný protokol.
V prípade, že má Vaše dieťa zdravotné problémy (srdcovo-cievne, metabolické, hormonálne, pohybovo-oporné, infekčné, respiračné, onkologické, hematologické...), prípadne iné, ktoré mu neumožňujú absolvovať všetky, alebo niektoré z uvedených meraní a testov, resp. bude v štádiu liečby akútneho ochorenia, alebo jeho rekonvalescencie, zvážte jeho účasť na projekte po konzultácii s ošetrujúcim lekárom.
Budeme veľmi radi, ak sa Váš syn/Vaša dcéra s Vaším súhlasom aktívne zúčastní tohto Národného akčného plánu pre podporu pohybovej aktivity. Dozvie sa tak nové informácie o zdraví, na základe ktorých môže aktívne ozdraviť svoj životný štýl a zároveň prispieť k zvýšeniu zdravotného povedomia rovesníkov.
Projektom sa monitoruje zároveň aj zdravotný stav skúmanej populácie, výsledky ktorého poslúžia tvorcom národných a regionálnych politík pre podporu pohybovej aktivity s cieľom zlepšenia zdravia detí a mládeže.
Vážený rodič, chcem Vás zároveň informovať, že do širšieho výberu pre účely projektu je na území SR oslovených viac ako 5600 rodičov, ale nie všetci sa z metodických dôvodov dostanú do finálneho výberu. Možnú účasť Vášho syna/Vašej dcéry na projekte NAPPPA prosím potvrďte svojim podpisom informovaného súhlasu, ktorý je prílohou tohto oboznámenia.
Ďakujeme za Váš čas, záujem a za ochotu k spolupráci.
S úctou
Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD.
hlavný hygienik SR