• Sfumato

      • Sfumato = splývavé čítanie

        Splývavé čítanie je spôsob, akým je možné učiť deti čítať s porozumením. Naučia sa čítať hneď tak, že rozumejú tomu, čo čítajú. Predchádza sa tak dvojitému čítaniu, tichému či sekanému čítaniu. Je to veľmi hravý a tvorivý spôsob učenia čítať, predovšetkým na začiatku školského roka. Prváčikovia veľa kreslia, maľujú, cvičia, tancujú, spievajú a aj hrajú divadlo. Čítanie je pre nich zábava.

        Najdôležitejšou charakteristikou splývavého čítania je, že ide o čítanie s porozumením. Ide o metodiku čítania SFUMATO, ktorá je založená na hlasnom prejave. Dieťa prechádza hlasovým výcvikom, najskôr v spoločnom - hromadnom čítaní, pri ktorom dieťa naberie dostatočnú odvahu, jasnosť a zrozumiteľnosť v čítaní. Plynulé čítanie je založené na viazanom napájaní hlásky na hlásku. Využívajú sa pri tom zmyslové orgány, ktoré nadväzujú na seba v určenom poradí: zrak – hlas – sluch. Dieťa porozumie čítanému textu. Metóda sa používa aj pri náprave čítania a deti dosahujú veľmi dobré výsledky aj vo vyššom veku.

        V čom spočíva metodika SFUMATO?

        Metodika je cesta k dobrému čítaniu. Vo veľkej miere rieši školské zlyhávanie v čítaní. Súhrou jednotlivých funkcií získame komplexnú čítaciu schopnosť. Pri procese učenia sú zapojené jednotlivé orgány, ktoré na seba nadväzujú v presnej postupnosti ZRAK – HLAS – SLUCH. Je to súhra zraku, sluchu a aj hlasu (centrálna nervová sústava - ďalej len CNS), pri ktorej dochádza k vedomému spracovaniu, k vytvoreniu bezchybného, pravidelného stereotypu. Pri čítaní sa pracuje na systéme od jednoduchého k zložitejšiemu na základe jednoznačnosti predkladaného nielen z hľadiska zraku a sluchu, ale aj z hľadiska hlasového aparátu. Tomu je dôležité venovať tiež veľkú pozornosť. Spomínané hlasné hromadné čítanie. Veľký dôraz pri výučbe čítania sa kladie na správne tvorenie hlások s dlhou expozíciou a správnou intonáciou. Pracuje sa po krokoch, pričom je dôležité dokonalé zvládnutie každého kroku.  Jednotlivé prvky sa využívajú pri práci na rôznych predmetoch, t.j. pracuje sa v rámci využitia medzipredmetových vzťahov, aby boli vytvorené dokonalé sluchové aj zrakové obrazy. Vo veľkej miere deti na zapamätanie majú rôzne práce či už individuálne alebo po skupinách. Využíva sa napríklad zanechávanie stopy v piesku, modelovanie z hliny, z plastelíny, učiteľ pracuje s handrovými písmenkami, deti skladajú rozstrihané písmenká, dokresľujú veľké písmená, obťahujú, vyfarbujú... Docieli sa tým, že deti už vizuálne a aj hmatom písmenká poznajú. O to ľahšie sa im potom píšu, nakoľko už s nimi majú určitú skúsenosť.

        Ukážka vyučovacej hodiny - naše začiatky 11/2018

        Sfumato-písmenká B, L, I

        "Laska...lode...LANO"!!! Aj takto si prváci precvičujú nové písmeno "L" a pomocou prírodnín sa učia písmenko "B".

      • Kontakt

        • Katolícka základná škola s materskou školou sv. Jána Nepomuckého
        • 0944 300 898 - riaditeľka školy
          0908 970 481 - zástupca riaditeľa školy
        • Kósu Schoppera 22, 048 01 Rožňava
          Rožňava
          Slovakia
        • riaditel@kzsms.sk - riaditeľka školy
          zastupcazs@kzsms.sk - zástupca riaditeľa školy pre základnú školu
          zastupcams@kzsms.sk - zástupca riaditeľa školy pre materskú školu
          jan.milian@kzsms.sk - IT správca siete
      • Prihlásenie